Mamy przyjemność podzielić się wrażeniami z niezwykłego wydarzenia, które odbyło się pod egidą Instytutu Ekspertyz Medycznych (IEM) w Łodzi oraz Międzynarodowego Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych w Białymstoku.
Wyróżniający się moment? Wykład otwierający sesję „Toksykologia regulacyjna i sądowa” prowadzony przez Pana dr hab. n. med. i n. o zdr. Kamila Jurowskiego, prof. UR, prof. IEM z zastosowaniem środków scenicznych (pęk kluczy jako model cząsteczki z kluczowymi alertami strukturalnymi decydującymi o toksyczności) oraz zastosowanie przenośnego spektrometru XRF na żywo.
Kluczowe kwestie poruszane na wykładzie "Innowacyjne metody badań i analiz w toksykologii regulacyjnej i sądowej":
Ilustrowanie kluczowych badań wynikami badań z Zakładu Toksykologii Regulacyjnej i Sądowej IEM oraz Pracowni Innowacyjnych Badań i Analiz Toksykologicznych INM UR
Toksykologia regulacyjna i sądowa jako most między nauką, a prawem
zjawisko "Toksykologii ze złamanym sercem" jako pochodna renesansu toksykologii
Integracja metod toksykologii teoretycznej, praktycznej i mechanistycznej jako klucz do holistycznego podejścia w rozwiązywaniu problemów na potrzeby wymiaru sprawiedliwości i ścigania
Innowacyjne metody toksykologii in silico na przykładzie prognozy toksyczności Nowiczoków.
Multimodalne obrazowanie związków i pierwiastków toksycznych
Zastosowanie techniki pXRF do rozwiązywania problemów sądowych
Co więcej?
Rozwój metod alternatywnych w toksykologii przyczynia się do zmniejszenia badań na zwierzętach - krok w stronę bardziej etycznej nauki.
Wiarygodność i dokładność nowoczesnych metod gwarantują precyzyjną ocenę toksyczności substancji.
Szybka i nieniszcząca identyfikacja zagrożeń to klucz w naukach sądowych.
Rozwój innowacyjnych metody badań i analiz w toksykologii regulacyjnej i sądowej jest koniecznym, aktualnym i niezbędnym nurtem badawczym zarówno w zakresie badań podstawowych, jak i aplikacyjnych na potrzeby wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.
Comments